• To była szkoła, to były czasy!

  • To była szkoła, to były czasy!

  • To była szkoła, to były czasy!

  • To była szkoła, to były czasy!

  • To była szkoła, to były czasy!

Energetyk-Elektronik

To była szkoła, to były czasy!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
  W dniach 9-11 września 1994 roku w urokliwej scenerii Ośrodka Harcerskiego Hufca ZHP Bytom w Kokotku odbył się zlot byłego aktywu harcerskiego Szczepu im. Bohaterów Wieży Spadochronowej przy Technikum Elektronicznym w Bytomiu. Zjechała się na to spotkanie lwia część Koleżanek i Kolegów, którzy dwadzieścia parę lat wcześniej stanowili o sile i prężności harcerstwa w Naszej Szkole...
W latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia harcerze w „Elektroniku” byli podstawową siłą napędową działań młodzieży tej szkoły. Brali udział w najrozmaitszych akcjach, akademiach, manewrach techniczno-obronnych, konkursach, olimpiadach, obozach (wodniackich i nie tylko), festiwalach itp. Rozsławiali imię szkoły w mieście i w województwie, a wspomniany Szczep był jednym z najaktywniejszych w bytomskim hufcu. Bodaj największa to zasługa ówczesnej opiekunki harcerstwa w naszej szkole, hm Teresy Paweli, ale także jej następcy, hm Joachima Barona oraz hm Piotra Wiczuka.
 
Rok 1972. Grupa harcerzy ze swą opiekunką na jednej z akademii szkolnych
Wszyscy troje wraz z grupą najaktywniejszych druhen i druhów z tamtych lat wzięli udział w zlocie harcerskim, zorganizowanym w Ośrodku Harcerskim w Kokotku koło Lublińca. Miejsce było wybrane nieprzypadkowo – tu przed laty miały miejsce obozy i manewry harcerskie, w których brała udział zdecydowana większość z obecnych (nieco już starszych) harcerzy.
 
A to już apel 22 lata później....
Jak przystało na bractwo z lilijką w sercu było pięknie, wesoło, sentymentalnie i śpiewająco. Był obowiązkowy apel, był - wzorem lat dawnych - pieczony baran i było (a jakże!) wielkie ognisko oraz śpiewy przy gitarach do białego rana, były także wzruszające wspomnienia.
 
Magia tamtych chwil sprawiła, że wydawało się nam, iż od momentu pożegnania się ze szkołą minęło zaledwie parę dni. Tymczasem od tego spotkania minęły – wprost nie do wiary! aż 24 lata. Wspomnienia, wspomnienia…
Na szczęście ocalało parę zdjęć z tej niezapomnianej imprezy. Znów przed oczyma jawią mi się twarze Teresy Paweli, Haliny i Joachima Baronów, Oli Czempiel, Hani Wojtalik, Basi Offman, Cyli Stępień, Grażyny Romańskiej, Krystyny Piętki, Piotrka Wiczuka, Ryśka Mikundy, Ryśka Sokoła, Janusza Słowińskiego (wybaczcie jeśli kogoś pominąłem)…
 
Wracam znów do miejsc tak dobrze znanych
Mało co już dawny wymiar ma,
Wciąż nie wierzę, patrząc zadumany
Że ten w szybie starszy gość  - to ja…
Popatrz, wkoło starzy przyjaciele,
Chociaż tyle przeminęło lat
Nim płynący czas zmieni zbyt wiele,
Znajdźmy w sercach dawnych wspomnień ślad…
To były piękne dni…
 
Krzysztof Woźniak Va 1975

Komentarze obsługiwane przez CComment